چت روم سرزمین ایرانیان
چت روم سرزمین ایرانیانتاریخ: پنج شنبه 24 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط hamid
hتاریخ: پنج شنبه 24 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط hamid
hتاریخ: پنج شنبه 24 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط hamid
pتاریخ: چهار شنبه 23 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط hamid
pتاریخ: چهار شنبه 23 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط hamid
pتاریخ: چهار شنبه 23 فروردين 1391برچسب:,
ارسال توسط hamid

 حق مرد بر زن در کلام معصومین (علیهم السلام) در 7 صفحه فرمت  pdfادامه مطلب...
ارسال توسط hamid

 

پشیمانی از گناه

روایت شده ،زنی نا پاک در زمان بنی اسرائیل به در خانه ی خود می نشست و با جمال و زیبایی دل فریبی که داشت مردان را فریب می داد و آنان را منحرف می ساخت.

روزی عابدی گذرش به همان جا افتاد، ناگهان چشمش بر آن زن افتاد ولی دیدن همان و عاشق همان، او برای رسیدن به مطلوب چاره ای نداشت مگر آنکه پول زیادی تهیه می کرد تا بلکه بدین وسیله خود را به او برساند.

بعد از تهیه ی پول وارد خانه ی آن زن شد و زرها را به پای وی ریخت و دست به سوی او دراز کرد، ولی فوری با در نظر آوردن خداوند دلش به تزلزل در آمد و برخود بلرزید و با چهره ی زرد و حالت نگرانی از آن زن جدا شد، زن از این تماس و جدایی فوری در تعجب شد و از علت آن پرسید و نیز اضافه کرد که شیفتگانم حاضرند در راه من سر و جان فدا کنند!

عابد گفت: آری چنین است، اما من از خداوند می ترسم و سعادت همیشگی را به لذت زود گذر چند دقیقه نمی فروشم، این را گفت و دوان دوان از درب خانه خارج شد ، چون زن این ماجرا را دید بی اختیار اشک از دیدگان فرو ریخت و با خود چنین می گفت.

ای دل غافل یک عمر در بیابان هوا و هوس سر گر دانی، و در دریای شهوت غوطه وری و از خدای چشم فرو بسته ای و هر آن در آغوش این  و آن به سر می بری، آیا بهتر نیست از عابد یکه سر تا سر زند گیش به عبادت و بندگی گذشته و از یک ساعت معصیت و نا فرمانی می ترسید و چهره اش زرد می شود و از گناه فرار می کند عبرت بگیری و از یک عمر نگرانی حاصل کنی.

با این طرز تفکر حالش دگرگون شد و به صومعه ی عابد رو کرد تا در نزد او توبه کند ، چون عابد او را بدید به یاد گناه خویش افتاد و با صیحه ی ناگهانی که از دل بر کشید جان تسلیم کرد، اقوام و نزدیکان وی جنازه اش را دفن نمودند و برادر آن عابد که مردی صالح بود آن زن را به ازدواج خویش در آورد .
تاریخ: چهار شنبه 18 خرداد 1390برچسب:,
ارسال توسط hamid

 

هزینه های خانواده

تمام هزینه های زندگی خانواده شرعاً و قانوناً بر عهده ی مرد است . تآ مین هزینه های زندگی و پر داخت نفقه، از احکام قطعیه ی اسلام و از حقوق واجبه ای است که زن بر گردن شوهر دارد. مرد وظیفه دارد مایحتاج زندگی حتی پول دکتر و داروی همسرش را بر طبق متعارف زمان و عرف محل زندگی و شئون خانواده بپر دازید .و چنان چه به هر دلیلی از پرداخت نفقه امتناع ورزد، به صورت دین بر ذمه اش باقی خواهد ماند و زن شرعاً و قانو ناً حق مطالبه ی آن را دارد.

اگر مرد از پرداخت نفقه امتناع کرد، زن می تواند به دادگاه مراجعه کند و حق خود را مطالبه نماید. و دادگاه مرد را ملزم به  پرداخت نفقه می کند و در صورت امتناع از پرداخت ، می تواند حکم طلاق را صادر کند.

امام محمد باقر (علیه السلام) در این باره فرمود:

مردی از تأ مین نفقۀ همسرش امتناع می نماید، امام (حاکم شرعی) وظیفه دارد با حکم طلاق، آن ها را جدا سازد.

وجوب نفقه، مشروط به فقر زن نیست، بلکه حتی در صورت غنای او هم ، باید نفقات او داده شود. بنا براین ، اگر زن مالک اموالی باشد یا در اثر اشتغال ، اموالی را به دست آورد، مال خود اوست و مرد حق ندارد او را ملزم سازد که در راه زندگی مصرف کند.

لازم به یاد آوری است که آن چه گفته شد حکم شرعی و قانونی است، ولی اشتراک در زندگی و صفای خا نوادگی ، اقتضای  دیگری دارد. لازمۀ صفای خانوادگی این است که اموال و در آمد زن و شوهر به خانواده تعلق داشته باشد. اگر زن به شوهرش اعتماد دارد، خوب است از خرج کردن اموال خود در بهبود زندگی مشترک دریغ نورزد، به ویژه در صورتی که شوهر گرفتار و نیاز مند باشد .

اگر مرد شدیداٌ گرفتار است راه و چاره ای ندارد، از همسرش انتظار دارد در حل مشکل به او کمک کند ، و البته انتظار بجایی هم هست. رسم وفا این نیست که همسر در چنین موقع حساسی، از کمک به او امتناع نماید.

البته توصیه ی من این است که اگر همسری فداکاری کرد و اموال خود را در اختیار شوهر قرار داد، بهتر آن است که شوهر هم این اقدام همسرش را که در تهیۀ مسکن یا تهیۀ وسیلۀ نقلیه بوده، سند بخشی از همان ملک یا وسیلۀ نقلیه را رسماٌ به نام همسرش بکند،

و اگر در راه ضرورت های دیگر به مصرف رسیده، به صورت وام قرض الحسنه به حساب آورد و در نخستین زمان ممکن به او بپردازد. و بدین وسیله آرامش خاطری برای همسر خوب و فداکارش به وجود آورد، و زندگی با صفاتری رادارا شوند.

معمولاٌ خانم ها از آیندۀ خود بیمنا کند. احتمال پیری، بیماری، درماندگی و بی پرستاری می دهند. به فرزندان هم اعتماد چندانی نیست. لذا بهتر آن که مرد چنان که به فکر حوادث آینده و